Δράση αλληλεγγύης και συμπαράστασης

Οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας,δείχνοντας ευαισθητοποίηση για τις έκτακτες συνθήκες που δημιουργήθηκαν μετά την κακοκαιρία Daniel στη Θεσσαλία, προχωρήσαμε σε πράξη αλληλεγγύης προς το 3ο Δημοτικό Σχολείο Γιάννουλης Λάρισας.

Οι μαθητές μας ανέλαβαν δράση και με τη βοήθεια των οικογενειών τους και την καθοδήγηση των δασκάλων τους συγκέντρωσαν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, σχολικά είδη- τσάντες, μολύβια, τετράδια, στυλό, μαρκαδόρους, χάρακες, μπλοκ ζωγραφικής και όλα τα απαραίτητα των μαθητών για το σχολείο, τα περισσότερα καινούρια και ελάχιστα μεταχειρισμένα, αλλά σε άριστη κατάσταση, τα οποία εστάλησαν στο συγκεκριμένο σχολείο, που επλήγη από την κακοκαιρία.

Παράλληλα, μαθητές της Στ΄ τάξης έγραψαν μια επιστολή υποστήριξης και ενθάρρυνσης προς τους πληγέντες μαθητές και μαθήτριες, με την ευχή σύντομα η ζωή τους να επιστρέψει σε κανονικούς ρυθμούς και η επάνοδός τους στο σχολείο να ξυπνήσει ξανά μέσα τους αισθήματα χαράς και ελπίδας.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων εκφράζουμε την αμέριστη συμπαράστασή μας προς τους συνανθρώπους μας, -γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς του 3ου Δημοτικού Σχολείου Γιάννουλης Λάρισας- και ευχόμαστε τα σχολεία μας να αναπτύξουν ‘‘αδελφικούς δεσμούς’’ στο εγγύς μέλλον, ώστε οι ποιότητες της φιλίας, της ευαισθητοποίησης και της συνεργασίας να λειτουργήσουν ως βασικές αξίες σε ένα ευρύ πλαίσιο δραστηριοτήτων από  τις δύο σχολικές κοινότητες.

Οι Μαθητές

Οι Εκπαιδευτικοί