Διημερίδα για την Οδική Ασφάλεια

Το Αστυνομικό Τμήμα Λουτρακίου σε συνεργασία με το Δήμο Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγίων Θεοδώρων διοργάνωσε στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Διημερίδα για την Οδική Ασφάλεια.

Την 1η ημέρα στις 24 Σεπτεμβρίου 2015 το σεμινάριο παρακολούθησαν μαθητές Δημοτικών Σχολείων της περιοχής μας και μεταξύ αυτών και οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄τάξεων του σχολείου μας.

Οι μαθητές παρακολούθησαν ομιλίες και εργαστήρια, σχετικά με τη σωστή κυκλοφοριακή συμπεριφορά και τα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

Στον αύλειο χώρο του Αλεξάνδρειου Συνεδριακού Κέντρου όπου είχε διαμορφωθεί Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής οι μαθητές φορώντας κράνη οδήγησαν ποδήλατα με τη βοήθεια των αστυνομικών της Τροχαίας.

Μετά τη λήξη του σεμιναρίου, οι μαθητές συζήτησαν με τους δασκάλους τους στο σχολείο, προβληματίστηκαν σχετικά με την οδική συμπεριφορά και κατάλαβαν ότι

η οδική συμπεριφορά χρειάζεται υπευθυνότητα.