Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021

Το Δημοτικό Σχολείο Ισθμίας είναι και αυτή τη χρονιά Υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου - Safer Internet Day 2021.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο τη δεύτερη μέρα της δεύτερης βδομάδας του δεύτερου μήνα. Φέτος πρόκειται να εορταστεί την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2021 σε πάνω από 160 χώρες στον κόσμο.

Διοργανώνεται από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE (https://www.betterinternetforkids.eu), με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, κυρίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο.

Στη χώρα μας την ευθύνη οργάνωσης έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids (www.saferinternet4kids.gr) το οποίο από τον Ιούλιο του 2016 λειτουργεί υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ).

Η ιστοσελίδα διαθέτει πλούσιο υλικό για μαθητές και μαθήτριες, εκπαιδευτικούς και γονείς.

Για το ημερολόγιο του saferinternet4kids 2021 πατήστε ΕΔΩ

poste small primary sid2021 1 1 Custom