Διαπολιτισμικό Δίκτυο «Αριάδνη –Οδυσσέας: Μίτος και Νόστος»

Διαδικτυακή συνάντηση  Σχολείων του Διαπολιτισμικού Δικτύου με θέμα τις αξίες του αθλητισμού

Στο πλαίσιο των δράσεων του Διαπολιτισμικού Δικτύου «Αριάδνη –Οδυσσέας: Μίτος και Νόστος» όπου το Δ.Σ. Ισθμίας συμμετέχει για 2ο χρόνο, πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη  με το Πρατσίκειο –Τοσίτσειο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2022.

Μαθητές, μαθήτριες και οι  εκπαιδευτικοί  των δύο Σχολείων συναντήθηκαν διαδικτυακά. και είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με την κα  Μαρία Καρπαθάκη, Αστυνόμο Α,   Παγκόσμια πρωταθλήτρια Tae Kwon Do, Πρέσβειρα της δράσης Be Active  καθώς και με την κα Νεκταρία Κωνσταντίνου, Γυμνάστρια, μέλος της Επιτροπής Πιερ ντε Κουπερτέν.

Τη συνάντηση διοργάνωσε η κα Ειρήνη Χαϊδή,  εκπαιδευτικός και μέλος του Δικτύου.

Τα παιδιά των Δ1 και Δ2 τάξεων του Δ.Σ.Ισθμίας  με τον συντονισμό της Διευθύντριας κ. Βάιας Μανώλη και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών τους κ.κ. Αφροδίτη Μένη (Δ1), Ελευθερία Καργαδούρη (Δ2), Δέσποινα Βροντίση (Φυσικής Αγωγής), είχαν αναζητήσει τις απαραίτητες πληροφορίες, είχαν ετοιμάσει ερωτήσεις αλλά και καλοκαιρινές κάρτες.

Την ομάδα των μαθητών/τριών από το Πρατσίκειο –Τοσίτσειο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας συντόνιζε η εκπαιδευτικός κα Κασσανδρή Τσίτσου.

Η κα Καρπαθάκη ρωτήθηκε για το άθλημα και τις αρχές του, το ξεκίνημά της, τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, τα άτομα που την βοήθησαν. Επίσης για τη δουλειά της στην Ελληνική Αστυνομία, την πορεία της και πώς την έχει βοηθήσει ο αθλητισμός στη ζωή της.

Η συζήτηση επικεντρώθηκε στις αξίες του αθλητισμού, τα οφέλη της άσκησης, τα υγιή πρότυπα στη ζωή των ανθρώπων και ειδικά των παιδιών.

Όλα τα παιδιά συμμετείχαν με πραγματικό ενθουσιασμό στη διαδικτυακή συνάντηση.

Στο τέλος ευχήθηκαν καλό καλοκαίρι και χαιρέτισαν δείχνοντας τις κάρτες τους.

Ευχαριστούμε όλους και όλες  για  την ενθουσιώδη και ενεργό συμμετοχή.

IMG 20220610 111058

IMG 20220615 004233

IMG 20220615 004256

received 790491782329906

received 529686512163139

IMG 20220615 004351

5η Ενδοσχολική επιμορφωτική δράση

Την Τετάρτη 4 Μαΐου  2022 το απόγευμα  στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Λουτρακίου οι εκπαιδευτικοί των  Δ. Σ. Ισθμίας και 2ου Δ. Σ. Λουτρακίου συμμετείχαν

στη  δια ζώσης  Ενδοσχολική επιμορφωτική δράση με θέμα

«Βασικές γνώσεις Πρώτων Βοηθειών»

με εισηγήτρια την κα Ιωάννα Παππά, Εκπαιδεύτρια του Τομέα Υγείας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.

Η επιμόρφωση συνδιοργανώθηκε από τις κ.κ. Βάια Μανώλη και Μαρίνα Μαρινοπούλου, Διευθύντριες  Δ. Σ. Ισθμίας και  2ου Δ. Σ. Λουτρακίου αντίστοιχα.

Ευχαριστούμε την κα Παππά  για την άρτια εισήγησή της και όλους όσοι μας τίμησαν με την παρουσία τους και βοήθησαν να γίνει ο διάλογος εποικοδομητικός.

ISTOS20220504 134929

ISTOS20220504 141522

4η Ενδοσχολική επιμορφωτική δράση

Τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2022 το απόγευμα  οι εκπαιδευτικοί των  Δ. Σ. Ισθμίας,  Δ.Σ. Άσσου, 2ου Δ.Σ Αγ. Θεοδώρων,  1ου Δ.Σ. Λουτρακίου, 2ου Δ. Σ. Λουτρακίου    και  3ου Δ.Σ Λουτρακίου συμμετείχαν στην

εξ αποστάσεως  Ενδοσχολική επιμορφωτική δράση με θέμα

«Υποστηρίζοντας τον εκπαιδευτικό: Ψυχική ανθεκτικότητα»

με ομιλήτρια την κα Κατερίνα Στεφανή, Ψυχολόγο στο Χαμόγελο του Παιδιού.

Η επιμόρφωση συνδιοργανώθηκε από τις κ.κ. Διευθύντριες  Βάια Μανώλη - Δ. Σ. Ισθμίας, Ειρήνη ΧριστοπούλουΔ.Σ. Άσσου,  Μαρίνα Μαρινοπούλου –2ου  Δ.Σ. Λουτρακίου και Σοφία Μαγκλάση,  Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Άσσου.

Ευχαριστούμε όλους όσοι συμμετείχαν και περισσότερο την κα Στεφανή για την άρτια εισήγησή της.

3η Ενδοσχολική επιμορφωτική δράση

Την Τρίτη 15 Μαρτίου 2022 το απόγευμα  οι εκπαιδευτικοί των  Δ. Σ. Ισθμίας,  Δ.Σ. Άσσου, 2ου Δ.Σ Αγ. Θεοδώρων,  1ου Δ.Σ. Λουτρακίου, 2ου Δ. Σ. Λουτρακίου    και  3ου Δ.Σ Λουτρακίου συμμετείχαν στην

εξ αποστάσεως  Ενδοσχολική επιμορφωτική δράση με θέμα

«Ο κύκλος της βίας»

με ομιλήτρια την κα Κωνσταντίνα Σκλάβου,

Επίκουρη Καθηγήτρια  στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

Η επιμόρφωση συνδιοργανώθηκε από την κα Βάια Μανώλη - Διευθύντρια Δ. Σ. Ισθμίας, Ειρήνη Χριστοπούλου Διευθύντρια Δ.Σ. Άσσου,  Παναγιώτα Χαλούλου – Διευθύντρια 2ου Δ.Σ Αγίων Θεοδώρων  Δήμητρα Μίχα - Διευθύντρια 1ου  Δ.Σ. Λουτρακίου, Μαρίνα Μαρινοπούλου – Διευθύντρια 2ου  Δ.Σ. Λουτρακίου και Σωτήριο Αργυρόπουλο - Διευθυντή 3ου    Δ.Σ.  Λουτρακίου,

Ευχαριστούμε όλους όσοι συμμετείχαν και περισσότερο την κα Σκλάβου για την ολοκληρωμένη και ενδιαφέρουσα εισήγησή της.

o kiklos tis vias

Παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού Δημοτικών Σχολείων για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

logo

Το Δ. Σ. Ισθμίας  συμμετείχε στο διαδικτυακό παιχνίδι για την ασφάλεια στο διαδίκτυο που οργάνωσε το  Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου στο πλαίσιο του 11ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Συγκεκριμένα, συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξεων την  Τετάρτη 11 Μαΐου 2022 και  της Ε  τάξης την Τρίτη 24 Μαΐου 2022, από 12:00-12:45.

Τα παιδιά εργάστηκαν στις ομάδες τους με την ενθάρρυνση των διοργανωτών και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών, αλληλεπίδρασαν,  συμπλήρωσαν τις εργασίες τους και ανακάλυψαν τον κρυμμένο θησαυρό.

Ευχαριστούμε τις κ.κ. Κατερίνα Μπουλνακάκη, Αναλύτρια Ανοικτής Γραμμής Καταγγελιών για το παράνομο περιεχόμενο στο Διαδίκτυο, SafeLine.gr και Μαριεύα Καρκανάκη, Υπεύθυνη επικοινωνίας Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, SaferInternet4Kids για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δράση.

1 20220511 120128

2 20220511 120038

3 20220511 120531

4 20220511 120256

5 20220511 122612

Πατήστε εδώ για να δείτε τις βεβαιώσεις συμμετοχής:

Τάξεις ΣΤ1 και ΣΤ2 την Τετάρτη 11 Μαΐου 2022

Τάξη Ε  την Τρίτη 24 Μαΐου 2022 .

Ακούσατε, ακούσατε!

Τι ώρα είναι;