Εκπαιδευτική σύμπραξη του Δημοτικού Σχολείου Ισθμίας

ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΓΕΦΥΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Εκπαιδευτική σύμπραξη του Δημοτικού Σχολείου Ισθμίας με Σχολεία από την Ελλάδα και την Ελληνική Παροικία για υλοποίηση διαπολιτισμικού, διαγενεακού προγράμματος κατά το σχολικό έτος 2020-21.

Συγκεκριμένα συνεργάζεται με το 3ο & το 11ο Δημ. Σχ. Αμαρουσίου, τα Κ.Α.Π.Η Δήμου Νίκαιας- Αγ. Ιωάννη Ρέντη καθώς και με το Ζωγράφειον Λύκειον της Κων/πόλης και την Αχιλλοπούλειον Σχολή του Καΐρου για εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο:

Ισθμία – Κάιρο –Κωνσταντινούπολη-Μαρούσι-Νίκαια :

«Διαγενεακή, διαπολιτισμική γέφυρα επικοινωνίας»

Σκοπός της δράσης Ισθμία -Κάιρο -Κωνσταντινούπολη -Μαρούσι -Νίκαια: «Διαγενεακή, διαπολιτισμική γέφυρα επικοινωνίας» είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων να "συνομιλήσουν" με άτομα της ηλικίας τους αλλά και με άτομα τρίτης ηλικίας, να  μοιραστούν στοιχεία της κουλτούρας τους και να αναγνωρίσουν ομοιότητες και διαφορές ώστε να εμπλουτίσουν το πολιτισμικό τους κεφάλαιο και να κατανοήσουν τη συνέχεια του ελληνισμού στον χρόνο.

Μέσα από αυτή τη δράση να έρθουν σε επαφή με ήθη και έθιμα, παραδόσεις κτλ που έχουν ως βάση την κοινή καταγωγή τους αλλά και τις επιρροές από τη χώρα όπου μένουν, να αντιληφθούν την πολιτισμική πολυμορφία και τις συνήθειες του ελληνικού έθνους, την πολύπλευρη διάσταση της επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων.

Οι στόχοι αναπτύσσουν γνωστικές, συναισθηματικές και ειδικές δεξιότητες.

Η τεχνολογία θα άρει τις αποστάσεις και θα αποτελέσει το επικοινωνιακό μέσο για το αντάμωμα των διαφορετικών γενεών μέσα και από την αξιοποίηση εργαλείων ΤΠΕ στην εκπαίδευση για τον πολιτισμό (π.χ. παραγωγή βίντεο, ψηφιακή τέχνη, κινούμενη εικόνα).

Οι συνομήλικοι αλλά και οι μεγαλύτεροι σε ηλικία θα αποτελέσουν γέφυρα για τη μετάδοση της πολιτισμικής παράδοσης.

Διαδικτυακή ενημέρωση από την 2η ΤΟΜΥ Κορίνθου(covid-19)

Την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2020 οι μαθητές των τμημάτων Δ, Ε1 και Ε2 συνδέθηκαν διαδικτυακά με τη 2η ΤΟΜΥ Κορίνθου και ενημερώθηκαν για τον covid19. Πιο συγκεκριμένα, η ενημέρωση αφορούσε τον τρόπο μετάδοσης του ιού και λεπτομερέστατες οδηγίες τόσο για τα προσωπικά μέτρα υγιεινής που πρέπει να παίρνουν οι μαθητές όσο και για τον σωστό τρόπο χρήσης της μάσκας και την ανάγκη τήρησης των αποστάσεων για να αποφύγουν την μόλυνση.

Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους για τη διοργάνωση.

20201105 101307

20201105 103612

20201105 103915

Διαδικτυακή ενημέρωση από το Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου/SaferInternet4kids

Στο Δ. Σ. Ισθμίας την Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2020 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση σε συνεργασία με το Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου/SaferInternet4kids.
Στο πλαίσιο των γνωστικών αντικειμένων της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής και Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών οι μαθητές και οι μαθήτριες των ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξεων ενημερώθηκαν για τρόπους προστασίας κατά την πλοήγηση στο διαδίκτυο. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε σε θέματα όπως προσωπικά δεδομένα, παραπληροφόρηση και διαδικτυακός εκφοβισμός.
Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου και την κα Κατερίνα Μπουλνακάκη.  Για σχόλια μαθητών ΠΑΤΉΣΤΕ ΕΔΩ

20201103 104422 Custom

20201103 103819 Custom

Μπροστά στο Γυμνάσιο

Με τους μαθητές/τριες των ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξεων, στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, συζητήσαμε για την αποφοίτηση από το Δημοτικό Σχολείο.

Καταγράψαμε σκέψεις και συναισθήματα για όσα ζήσαμε, μάθαμε, κάναμε, μοιραστήκαμε στα έξι αυτά χρόνια.

Μιλήσαμε και για τους προβληματισμούς, τις αγωνίες μας για τις νέες προκλήσεις και εμπειρίες που μας περιμένουν.

Αγωνία, φόβος, ανησυχία, νέες καταστάσεις, απαιτήσεις, αλλαγές, εφηβεία…

Εντοπίσαμε στοιχεία που μπορεί να αποτελέσουν την ασπίδα μας και θα μας δυναμώσουν ώστε να αντιμετωπίσουμε όσα μας προβληματίζουν.

Καταλήξαμε ότι χρειάζεται να έχουμε συνέπεια, υπευθυνότητα, να παίρνουμε σωστές αποφάσεις, να αναζητάμε το σωστό και το δίκαιο, να συζητάμε με τους γονείς μας, να προσέχουμε τις παρέες μας, να μάθουμε να λέμε ΟΧΙ.

Συμμετοχή του Δ. Σ. Ισθμίας σε εκδήλωση ενημέρωσης για το ERASMUS+

Την Τρίτη 17-12-2019 η Διευθύντρια του Δ. Σ. Ισθμίας κα Βάια Μανώλη συμμετείχε στην εκδήλωση ενημέρωσης-πληροφόρησης με θέμα: «Erasmus+: Διαδικασία και καλές πρακτικές», όπου και παρουσίασε το πρόγραμμα και την εμπειρία του Σχολείου από την συμμετοχή του στη δράση.
Η εκδήλωση οργανώθηκε από το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.ΚΕ.Σ.) Πελοποννήσου και πραγματοποιήθηκε στην Κόρινθο.

Ακούσατε, ακούσατε!

Τι ώρα είναι;