Επίσκεψη στο εργαστήρι κεραμικής τέχνης

Οι μαθητές των Β΄, Γ', και Δ΄ τάξεων του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το εργαστήρι κεραμικής τέχνης στην Ακαδημία Πλάτωνος. Αρχικά ενημερωθήκαμε από τον υπεύθυνο του εργαστηρίου για την προέλευση και τη χρήση του πηλού στα αρχαία και στα νεότερα χρόνια. Στη συνέχεια συμμετείχαμε σε δραστηριότητες δημιουργίας πήλινων κατασκευών.

Πιο συγκεκριμένα: Η Β΄ τάξη παρακολούθησε κουκλοθέατρο με πήλινες κούκλες , κάτι που πρόσφερε ιδιαίτερη ευχαρίστηση στους μικρούς μαθητές  και έπειτα ο κάθε μαθητής κατασκεύασε τη δική του αρχαιοελληνική πήλινη κούκλα (πλαγγόνα).

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης κατασκεύασαν πήλινα επιτοίχια με θέμα το μυθικό σκύλο του Άδη, τον Κέρβερο .

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης κατασκεύασαν επίσης πήλινα επιτοίχια με θέμα των Γεωμετρικών χρόνων (θρηνωδός).

Ήταν μία εκπαιδευτική επίσκεψη που συνδύασε την ενημέρωση με τη δημιουργική έκφραση των μαθητών του σχολείου μας.