Επίσκεψη στην πινακοθήκη και στη βιβλιοθήκη Κορίνθου

Στις 24 Νοεμβρίου η Τρίτη τάξη επισκέφθηκε την Πινακοθήκη και τη Βιβλιοθήκη Κορίνθου. Στην αρχή η υπεύθυνη της Πινακοθήκης, η κα Γεωργία, καλωσόρισε τα παιδιά και τα ξενάγησε στον όμορφο και ζεστό χώρο που φιλοξενεί έργα μεγάλων ζωγράφων της πατρίδας μας. Στη συνέχεια η κα Γεωργία αφηγήθηκε τη ζωή του Λουδοβίκου Μπράιγ, ο οποίος εφηύρε το σύστημα ανάγνωσης των ατόμων με προβλήματα όρασης. Έπειτα, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν και να θαυμάσουν τους πίνακες του Κορίνθιου ζωγράφου Σωτήρη Πυλαρινού. Ακολούθησε ένα βιωματικό παιχνίδι, στο οποίο τα παιδιά έχοντας καλυμμένα τα μάτια τους και χρησιμοποιώντας την αίσθηση της αφής προσπαθούσαν να μαντέψουν τον τίτλο του ανάγλυφου έργου που άγγιζαν. Οι μαθητές ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι και έφυγαν από την Πινακοθήκη με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Στη Βιβλιοθήκη τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το χώρο και έμαθαν τον τρόπο και τις ώρες λειτουργίας του. Στη συνέχεια εξασκήθηκαν στην τέχνη του οριγκάμι, που έχει τις ρίζες της στην Ιαπωνία. Κατασκεύασαν έναν καταπληκτικό βάτραχο ακολουθώντας τις οδηγίες. Πέρασαν πολύ όμορφα και εξέφρασαν την επιθυμία να την επισκεφθούν ξανά.