Επίσκεψη στον Ιερό Ναό της Ενορίας μας

Οι μαθητές της Δ τάξης  συνοδευόμενοι από τη Διευθύντρια του σχολείου Βάια Μανώλη και τη δασκάλα της τάξης Αρχοντούλα Γεωργίου, επισκέφτηκαν την Τρίτη 19 Απριλίου 2016, την εκκλησία των Αγίων Αναργύρων, στα πλαίσια των μαθημάτων των Θρησκευτικών και της  Ευέλικτης ζώνης.

Προετοιμασία για την επίσκεψη

Στο Σχολείο συζητήσαμε για το Ναό της Ενορίας μας και καταγράψαμε τις ιδέες και γνώσεις μας.

Προβληματιστήκαμε για τη συμπεριφορά μας στον χώρο και συμφωνήσαμε πως

Στο Ναό μπορούμε                           Στο Ναό  δε μπορούμε

- Να είμαστε ήσυχοι.                                          ? Να κάνουμε φασαρία.

- Να ακούμε.                                                      ? Να τρέχουμε.

- Να κάνουμε ερωτήσεις.                                    ? Να τρώμε.

- Να σεβόμαστε το χώρο.                                   ? Να μιλάμε δυνατά /άσχημα.

- Να παρατηρούμε.                                             ? Να καταστρέφουμε.

- Να ανάβουμε κεράκι.                                        ? Να μετακινούμε πράγματα.

- Να φιλάμε τις εικόνες.                                      ? Να κοροϊδεύουμε.

Στην Εκκλησία ο πατήρ Βασίλειος  μάς υποδέχτηκε με χαρά. Αρχικά μάς ενημέρωσε  για την ιστορία του ναού και για τον βίο των Αγίων Αναργύρων. Στη συνέχεια, μάς ξενάγησε στους χώρους του ναού, έδειξε τα μέρη από τα οποία αποτελείται (πρόναος, κυρίως ναός, ιερό βήμα), ανέφερε τα εκκλησιαστικά έπιπλα που υπάρχουν και εξήγησε τι συμβολίζουν τα διάφορα ιερά αντικείμενα. Επίσης, εξήγησε το συμβολισμό των ιερών αμφίων.

Ο ιερέας με μεγάλη προθυμία και χαρά απάντησε σε αρκετές ερωτήσεις και προβληματισμούς των μαθητών και τους έδωσε συμβουλές για τη ζωή τους με έμφαση στη μεγάλη σημασία της πίστης και της προσευχής.

Εν συνεχεία, ασπαστήκαμε Άγια λείψανα και προσφέραμε στον π. Βασίλειο ενθύμια, κάρτες, εικονίτσες και ένα ξύλινο χειροποίητο σταυρό  που είχαμε ετοιμάσει την προηγούμενη μέρα στο σχολείο, για να τον ευχαριστήσουμε για την όμορφη εμπειρία.

Στο τέλος, ο ιερέας προσέφερε στους μαθητές κέρασμα και τους έδωσε την ευχή του. Αποχωρήσαμε ευχαριστημένοι γιατί μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε τον ναό της ενορίας μας από κοντά και να γεμίσουμε πνευματικά εφόδια.

Στη συνέχεια ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη μας.

Ξενάγηση στους χώρους του ναού με αναφορά στην αγιογράφηση και στα εκκλησιαστικά αντικείμενα που χρησιμοποιούνται.

Επίδειξη ιερών αμφίων                              Προσκύνηση ιερών λειψάνων

Προσφορά ενθυμίων από τους μαθητές της Δ τάξης στον ιερέα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ τάξης