Επίσκεψη στο Καλλιμάρμαρο

Περίπου 280.000 χάρτινα καραβάκια μαθητών απ? όλη την Ελλάδα συνέθεσαν το γιγάντιο περιστέρι της ειρήνης, το οποίο κατασκευάστηκε το πρωί της Παρασκευής της 11ης Απριλίου του 2014 στο Καλλιμάρμαρο και το οποίο κέρδισε μια θέση στα ρεκόρ Γκίνες.

Το γιγάντιο χάρτινο περιστέρι της ειρήνης, έκτασης 3.000 τετραγωνικών μέτρων, κατασκευάστηκε στο πλαίσιο του 4ου Πανελλήνιου Προγράμματος «Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας» που διοργάνωσαν το υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν 45.000 μαθητές νηπιαγωγείων, δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων όλης της χώρας, μεταξύ των οποίων είμαστε κι εμείς, οι μαθητές των Δ1, Δ2 και Στ τάξεων του σχολείου μας. Δημιουργήσαμε καραβάκια από χαρτί Α4 και στη συνέχεια τα τοποθετήσαμε το ένα δίπλα στο άλλο σχηματίζοντας το χάρτινο περιστέρι.

Είμαστε πολύ χαρούμενοι και περήφανοι γιατί στόχος της δράσης ήταν να διδάξει στους μαθητές τις ολυμπιακές αξίες.