Διαπολιτισμικό Δίκτυο «Αριάδνη –Οδυσσέας: Μίτος και Νόστος»

Διαδικτυακή συνάντηση  Σχολείων του Διαπολιτισμικού Δικτύου με θέμα τις αξίες του αθλητισμού

Στο πλαίσιο των δράσεων του Διαπολιτισμικού Δικτύου «Αριάδνη –Οδυσσέας: Μίτος και Νόστος» όπου το Δ.Σ. Ισθμίας συμμετέχει για 2ο χρόνο, πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη  με το Πρατσίκειο –Τοσίτσειο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2022.

Μαθητές, μαθήτριες και οι  εκπαιδευτικοί  των δύο Σχολείων συναντήθηκαν διαδικτυακά. και είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με την κα  Μαρία Καρπαθάκη, Αστυνόμο Α,   Παγκόσμια πρωταθλήτρια Tae Kwon Do, Πρέσβειρα της δράσης Be Active  καθώς και με την κα Νεκταρία Κωνσταντίνου, Γυμνάστρια, μέλος της Επιτροπής Πιερ ντε Κουπερτέν.

Τη συνάντηση διοργάνωσε η κα Ειρήνη Χαϊδή,  εκπαιδευτικός και μέλος του Δικτύου.

Τα παιδιά των Δ1 και Δ2 τάξεων του Δ.Σ.Ισθμίας  με τον συντονισμό της Διευθύντριας κ. Βάιας Μανώλη και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών τους κ.κ. Αφροδίτη Μένη (Δ1), Ελευθερία Καργαδούρη (Δ2), Δέσποινα Βροντίση (Φυσικής Αγωγής), είχαν αναζητήσει τις απαραίτητες πληροφορίες, είχαν ετοιμάσει ερωτήσεις αλλά και καλοκαιρινές κάρτες.

Την ομάδα των μαθητών/τριών από το Πρατσίκειο –Τοσίτσειο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας συντόνιζε η εκπαιδευτικός κα Κασσανδρή Τσίτσου.

Η κα Καρπαθάκη ρωτήθηκε για το άθλημα και τις αρχές του, το ξεκίνημά της, τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, τα άτομα που την βοήθησαν. Επίσης για τη δουλειά της στην Ελληνική Αστυνομία, την πορεία της και πώς την έχει βοηθήσει ο αθλητισμός στη ζωή της.

Η συζήτηση επικεντρώθηκε στις αξίες του αθλητισμού, τα οφέλη της άσκησης, τα υγιή πρότυπα στη ζωή των ανθρώπων και ειδικά των παιδιών.

Όλα τα παιδιά συμμετείχαν με πραγματικό ενθουσιασμό στη διαδικτυακή συνάντηση.

Στο τέλος ευχήθηκαν καλό καλοκαίρι και χαιρέτισαν δείχνοντας τις κάρτες τους.

Ευχαριστούμε όλους και όλες  για  την ενθουσιώδη και ενεργό συμμετοχή.

IMG 20220610 111058

IMG 20220615 004233