Η Όπερα Διαδραστικά στο Δημοτικό Σχολείο Ισθμίας

Στο Σχολείο μας παραλάβαμε το κουτί με το υλικό του εκπαιδευτικού Προγράμματος:

Η ΟΠΕΡΑ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΑ που μας έστειλε η ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ.

Σκοπός του εκπαιδευτικού Προγράμματος είναι οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου να έρθουν σε επαφή με τον κόσμο της όπερας. Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών της Μουσικής, των Εικαστικών και της Θεατρικής Αγωγής οι μαθητές προετοιμάζονται για να παρακολουθήσουν την παράσταση που θα δοθεί στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο την Τρίτη 19 Μαΐου 2015 στις 11:00π.μ.

Ειδικότερα, οι μαθητές των μεγάλων τάξεων πρόκειται να κατασκευάσουν  σκηνικά αντικείμενα για την παράσταση και να συμμετάσχουν σε εργαστήρια  με την ομάδα των συντελεστών του Προγράμματος που θα έρθουν στο Σχολείο μας.

Στην παράσταση τη χορωδία θα αποτελούν οι μαθητές της Στ τάξης.

Το ταξίδι μας στον κόσμο της όπερας έχει ξεκινήσει??

Περισσότερες πληροφορίες για το Πρόγραμμα στην ιστοσελίδα  http://www.nationalopera.gr/gr/opera-sta-sholeia/