«Ασφαλές Διαδίκτυο»

Την Τρίτη 25 Νοεμβρίου επισκεφθήκαμε την αίθουσα πληροφορικής και παρακολουθήσαμε την τηλεδιάσκεψη με την Ομάδα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για το ασφαλές  Διαδίκτυο.
Μας εντυπωσίασε που συνδεθήκαμε την ίδια χρονική στιγμή πολλά σχολεία στην ίδια πλατφόρμα.
Είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μια online παρουσίαση για την ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο. Καθώς οι περισσότεροι από εμάς έχουν λογαριασμό κοινωνικής δικτύωσης (facebook) είχαμε την ευκαιρία να μάθουμε για το πώς θα μπορούμε να προστατευθούμε από τους  πολλούς κινδύνους που υπάρχουν.
Νομίζαμε πως είμαστε προστατευμένοι αλλά είμαστα εντελώς απροστάτευτοι!
Το γεγονός αυτό μας έκανε να κάνουμε διάφορες σκέψεις, να προβληματιστούμε και να είμαστε προσεκτικοί την επόμενη φορά που θα ξαναχρησιμοποιήσουμε το διαδίκτυο.
Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι είχαμε κάποιες τεχνικές δυσκολίες (κόλλαγε το σύστημα και κατά διαστήματα η εικόνα χανόταν, (ευτυχώς για λίγο). Επίσης, μας δυσκόλεψε ο ήχος που δεν ήταν δυνατός. Τελικά όμως, ήταν μια πρωτότυπη εμπειρία για εμάς που την παρακολουθήσαμε με ενδιαφέρον και προσοχή.
Ευχαριστούμε τις κυρίες του τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για το χρόνο τους,
κυρίως όμως για την απλή και κατανοητή παρουσίαση των πληροφοριών.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες
                                                       των Στ1 και ΣΤ2 τάξεων