1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με την ευκαιρία της 1ης Πανελλήνιας Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού σήμερα Δευτέρα 06-10-2014, πραγματοποιήθηκαν στο Δ. Σ. Ισθμίας πραγματοποιήθηκαν δράσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ και με θεματικό άξονα

«Ρατσισμός και Διαφορετικότητα,

όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Οι μαθητές συζήτησαν σχετικά με τους δασκάλους τους τον αθλητισμό και τη διαφορετικότητα, παρακολούθησαν βίντεο και ταινίες με ανάλογο θέμα.

Συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια που οργάνωσαν οι Γυμναστές μας, έκαναν κατασκευές και εικαστικές συνθέσεις, προβληματίστηκαν και κατέληξαν ?

ΓΕΦΥΡΕΣ ΧΤΙΖΟΥΜΕ, ΦΡΑΓΜΑΤΑ ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΜΕ

ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ - ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ

ΤΑΠΑ ΣΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ

ΣΤΟΠ ΣΤΗ ΒΙΑ

Το τραγούδι <<Δεν πειράζει να είσαι διαφορετικός>> για την Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού  συνέθεσε η Μουσικός κα Μπαρλιά και τραγούδησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης.

(Οδηγίες: Κάντε δεξί κλικ στην εικόνα και πατήστε play για να ακούσετε το τραγούδι)