Επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ τάξης στην Κοινότητα Ισθμίας

Στο πλαίσιο του γνωστικού αντικειμένου της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής και του προγράμματος ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ και ΔΡΩ και του της ΣΤ τάξης τα παιδιά επισκέφτηκαν την Κοινότητα Ισθμίας.
Μας υποδέχτηκαν οι κκ. Γεώργιος Γκεζερλής, πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας και Πηγή Ρουστέμη, Δημοτικός υπάλληλος.
Η προετοιμασία για την επίσκεψη αφορούσε στην διατύπωση ερωτήσεων για θέματα που σχετίζονται με την περιοχή όπου ζουν και τους τρόπους επίλυσης. Ρώτησαν
-για το ζήτημα των σκουπιδιών –έλλειψη κάδων, ημέρες αποκομιδής, τοποθέτηση κάδων ανακύκλωσης για περισσότερα υλικά κ.α.,
-για τα αδέσποτα ζώα και τις υποχρεώσεις του Δήμου προς τους πολίτες,
-για την έλλειψη συγκοινωνίας,
-για τον ελλιπή φωτισμό στους δρόμους.
Τα παιδιά αναφέρθηκαν και στην ευθύνη των πολιτών για την επίλυση κάποιων προβλημάτων.
Από τις απαντήσεις που δόθηκαν και τη συζήτηση που ακολούθησε ενημερωθήκαμε για πολλά και ενδιαφέροντα σχέδια του Δήμου, το νέο Δημοτικό Σχολείο Ισθμίας αλλά και τη λειτουργία του Τοπικού και του Δημοτικού Συμβουλίου.

WP 20200225 10 57 35 Pro Custom

WP 20200225 12 56 17 Pro Custom