Επίσκεψη Α΄τάξης στο Λαογραφικό Μουσείο και στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορίνθου

Eμείς οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄τάξης (Α1΄και Α2΄) του Δημοτικού Σχολείου Ισθμίας επισκεφτήκαμε μαζί με τις δασκάλες μας το Λαογραφικό Μουσείο και τη Δημοτική Βιβλιοθήκη στην Κόρινθο την Πέμπτη 2 Μαρτίου. Στο Λαογραφικό Μουσείο παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Ένα παράθυρο στη Γη με πετραδάκια της θάλασσας». Μάθαμε από πού προέρχονται τα βότσαλα, για την πολύ παλιά τέχνη διακόσμησης με ψηφίδες των αρχαίων Ελλήνων αλλά και την νεοελληνική παραδοσιακή τεχνική βοτσαλωτής διακόσμησης. Μάλιστα κατασκευάσαμε όλοι μαζί το δικό μας διακοσμητικό βοτσαλωτό!

Ύστερα πήγαμε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορίνθου, όπου στην αίθουσα του παιδικού τμήματος, διαβάσαμε το παραμύθι «Σαν του σκοινιού τα μανταλάκια» και συζητήσαμε για την φιλία και πώς πρέπει να συμπεριφέρονται οι φίλοι μεταξύ τους. Στο τέλος φτιάξαμε ένα μανταλάκι λουλούδι που το πήραμε μαζί μας σε ανάμνηση αυτής της ωραίας μέρας!