Επίσκεψη της Ε΄ και Στ΄ τάξης στο Ευγενίδειο Ίδρυμα

Κάθε βράδυ, όταν ο ουρανός έχει ξαστεριά, τα πάντα μοιάζουν γαλήνια και ειρηνικά. Στα μονοπάτια των άστρων του Γαλαξία μας, ο κόσμος μόνο ήρεμος δεν είναι ? αντίθετα συμβαίνουν φυσικές διεργασίες μιας αέναης γένεσης και καταστροφής.

Όλα αυτά είδαμε την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2017, επισκεπτόμενοι το Πλανητάριο στην Αθήνα.

Όλοι οι μαθητές των δυο μεγαλύτερων τάξεων του σχολείου μας παρακολουθήσαμε στην τεράστια αίθουσα προβολών το πρόγραμμα Στα Μονοπάτια των Άστρων.

Μείναμε έκπληκτοι από το μεγαλείο του σύμπαντος κι εμπλουτίσαμε τις γνώσεις μας.

Χάρη στην πρόοδο της αστρονομικής έρευνας και της διαστημικής επιστήμης, στην εξέλιξη των οργάνων και εργαστηρίων που διαθέτουμε μπορούμε να είμαστε θεατές του θαυμαστού, παράξενου κόσμου του Γαλαξία μας.