Διάπλους της διώρυγας του Ισθμού Κορίνθου

Την Τρίτη 24 Μαΐου 2016 εμείς οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Στ1΄και Στ2΄) κάναμε το διάπλου της διώρυγας του Ισθμού της Κορίνθου με το τουριστικό καραβάκι. Ήταν μια μοναδική εμπειρία!

Επιβιβαστήκαμε στο καράβι από την προβλήτα της Ισθμίας στο Καλαμάκι και περνώντας τη βυθιζόμενη γέφυρα, διασχίσαμε κατά μήκος τη διώρυγα φτάνοντας μέχρι τη βυθιζόμενη γέφυρα της Ποσειδωνίας στο Λουτράκι. Ύστερα επιστρέψαμε και πάλι στο Καλαμάκι της Ισθμίας, περνώντας από τον Σαρωνικό κόλπο στον Κορινθιακό και ξανά στον Σαρωνικό. Βλέποντας από κάτω προς τα πάνω τα τοιχώματα της διώρυγας αντιληφθήκαμε τις δυσκολίες αλλά και την τεράστια σημασία του έργου για τη χώρα μας και την παγκόσμια ναυτιλία γενικότερα.

Κατεβαίνοντας από το πλοίο ευχαριστήσαμε τους δασκάλους μας και κυρίως τους εκπροσώπους του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας που μας συνόδευαν, γιατί μας πρόσφεραν δωρεάν αυτή τη διαδρομή και την ξενάγηση σε αυτό το παγκόσμιας σπουδαιότητας έργο που βρίσκεται στον τόπο μας!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης