Επίσκεψη των μαθητών της Ε΄ τάξης (Ε1 και Ε2) στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος»

Οι μαθητές του Ε1 και του Ε2 επισκεφτήκαμε την Πέμπτη 19 Μαρτίου το Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» και παρακολουθήσαμε δύο πολύ ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά προγράμματα. Αρχικά μπήκαμε στη Θόλο, σε ένα είδος θεάτρου εικονικής πραγματικότητας  που θυμίζει Πλανητάριο, και κάναμε μια διαδραστική περιήγηση στην Αρχαία Αγορά της Αθήνας. Με την καθοδήγηση ενός Μουσειοπαιδαγωγού επιλέξαμε εμείς τη διαδρομή που θα ακολουθήσουμε και γνωρίσαμε έτσι την Αγορά σε τρεις διαφορετικές στιγμές της ιστορίας της (κλασικά , ελληνιστικά και ρωμαϊκά χρόνια). Είχαμε μια αξέχαστη εμπειρία ταξιδιού σε έναν εικονικό κόσμο από το παρελθόν και ταυτόχρονα αποκτήσαμε  πολλές γνώσεις με έναν πρωτότυπο και μοναδικό τρόπο!

Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βυζάντιο, άνθρωποι και επικοινωνία» στα πλαίσια του μαθήματος της Βυζαντινής Ιστορίας που κάνουμε φέτος. Γίναμε όλοι  πολίτες της βυζαντινής αυτοκρατορίας και αποκτήσαμε ο καθένας  από εμάς μια επαγγελματική ιδιότητα ή αξίωμα που μπορούσαν να έχουν οι άνθρωποι εκείνη την εποχή. Με βιωματικό τρόπο μάθαμε για τη λειτουργία της βυζαντινής κοινωνίας, την οργάνωση του κράτους, αλλά και τους περιορισμούς της επικοινωνίας στον πολυδιάστατο βυζαντινό χώρο.