«Το Αλφαβητάρι του Νερού» από τη Δ? τάξη

Στο πλαίσιο καινοτόμων δράσεων κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2015-2016 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ? τάξης με την υπεύθυνη δασκάλα της τάξης τους, την κ. Αρχοντούλα Γεωργίου, πραγματοποίησαν το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Νερό? πηγή ζωής».

Κύριος σκοπός του προγράμματος είναι η εκτίμηση της σπουδαιότητας και της αναγκαιότητας της αξίας του αγαθού του νερού στη ζωή και η απόκτηση θετικής στάσης από τους μαθητές  σε θέματα που αφορούν την αξία του νερού  όπως η αειφορία και η οικονομία. Η τάξη συμμετείχε και  στο Εθνικό ? Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Οικολογικά Σχολεία» με εθνικό χειριστή του προγράμματος για την Ελλάδα την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης.

Στη συνέχεια παρουσιάζεται από τους μαθητές «Το Αλφαβητάρι του Νερού» σε μία εναλλακτική μορφή e-book, το flip book, το όποιο δημιούργησαν στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του προγράμματος.