Έρευνα μαθητών του ΣΤ2 για την τηλεόραση

Με αφορμή το θέμα «Συσκευές» της 9ης ενότητας στο μάθημα της Γλώσσας, εμείς, οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΣΤ2 του Δημοτικού Σχολείου Ισθμίας, αποφασίσαμε να ερευνήσουμε αυτό το θέμα, μιας και αφιερώνουμε πολλές ώρες από τη ζωή μας μπροστά από μια οθόνη. Μετά από συζήτηση και έντονο προβληματισμό στο συγκεκριμένο θέμα, αποφασίσαμε να κάνουμε ένα ερωτηματολόγιο 10 ερωτήσεων σχετικά με τη χρήση της τηλεόρασης και των άλλων ηλεκτρονικών συσκευών  και να το μοιράσουμε στις τέσσερις μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου μας.

Θέλουμε να μάθουμε από τους συμμαθητές μας το ρόλο που παίζει η τηλεόραση αλλά και οι άλλες ηλεκτρονικές συσκευές στην καθημερινότητά τους, καθώς και τη γνώμη τους, αν και κατά πόσο παρεμβαίνει θετικά ή αρνητικά στη ζωή τους και πόσο τελικά μπορούμε ή δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτήν.  Η καταμέτρηση, ταξινόμηση, επεξεργασία και παρουσίαση των δεδομένων έγινε από τις ομάδες μαθητών στις οποίες χωριστήκαμε. Ο δάσκαλός μας, της Πληροφορικής, μας βοήθησε να παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα με γραφικές παραστάσεις.

Οδηγίες: Κάνετε κλικ παρακάτω για να δείτε την παρουσίαση