22 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα Νερού

Εμείς,  οι μαθητές-τριες  της Δ2? Τάξης, στα πλαίσια του Project «Το νερό, πηγή ζωής» που υλοποιούμε κατά τη διάρκεια της χρονιάς και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Νερού, ζωγραφίσαμε  και  κατασκευάσαμε σχετική αφίσα,  την οποία αναρτήσαμε στον εξωτερικό χώρο του σχολείου μας.

Συζητήσαμε σε ομάδες, ερευνήσαμε και καταγράψαμε σε φυλλάδια, το θέμα της λειψυδρίας καθώς και τρόπους εξοικονόμησης νερού τόσο στο σπίτι, όσο και στο σχολείο. Μοιράσαμε  τα φυλλάδια και τα χαρτάκια με τα δικά μας μηνύματα, στους μαθητές  και δασκάλους του σχολείου μας  καθώς και στους γονείς μας.

Σκοπός μας ήταν να ενημερωθούμε και να ευαισθητοποιηθούμε όλοι  ως  προς τη λογική και οικονομική  χρήση  του πολυτιμότερου αγαθού στη ζωή μας, του νερού!