ΤΑΞΗ Γ2': ''ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..."

Οι μαθητές-τριες της τάξης Γ2', κατά τη σχολική χρονιά 2017-18 και στις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης, ασχοληθήκαμε με τον εθελοντισμό, την προσφορά και την αλληλεγγύη προς όλα τα παιδιά του κόσμου.

Συμμετείχαμε οικονομικά στο πρόγραμμα αναδοχής παιδιού της Action-Aid. Κάναμε αίτηση και ενταχθήκαμε στο πρόγραμμα της Unicef "Σχολεία υπερασπιστές των παιδιών". Κάναμε πολλές δραστηριότητες σχετικά με τα δικαιώματα των παιδιών, αφού πληροφορηθήκαμε για τις συνθήκες διαβίωσης των παιδιών σε όλον τον κόσμο. Γνωρίσαμε τις εθελοντικές οργανώσεις, τον τρόπο λειτουργίας τους και τον σκοπό τους.

Δημιουργήσαμε σχετική αφίσα με τίτλο: "Για έναν καλύτερο κόσμο!!!".

Κατά τη διάρκεια της χρονιάς αποταμιεύαμε χρήματα στον πήλινο κουμπαρά της τάξης μας και το ποσό που μαζέψαμε, το προσφέραμε δωρεά στο "Χαμόγελο του Παιδιού" που στεγάζεται στην Αρχαία Κόρινθο.

Ο καθένας μας έλαβε ευχαριστήρια επιστολή από τον πρόεδρο του Συλλόγου, τον κ.Κώστα Γιαννόπουλο.

Με όραμα το Χαμόγελο κάθε παιδιού, ακολουθούμε την προτροπή του Ανδρέα:

‘’Ελάτε λοιπόν να βοηθήσουμε, αν ενωθούμε όλοι, θα τα καταφέρουμε!’’