o 2π στο σχολείο μας- actionaid

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής ασχοληθήκαμε με το δανειστικό υλικό της ActionAid.

Οι δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν βοήθησαν τα παιδιά να προβληματιστούν για το αποτύπωμα των ανθρώπων πάνω στον πλανήτη και να ευαισθητοποιηθούν για τη δική μας συμπεριφορά ως υπεύθυνων και ενεργών πολιτών.

Από τις εντυπώσεις των μαθητών και μαθητριών:

Στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής με την κ. Διευθύντρια είδαμε ένα βιντεάκι, όπου μάθαμε και είδαμε τα ταξίδια του ΠΠ ή αλλιώς «Παγκόσμιου πολίτη». Ταξίδεψε σε πολλά μέρη όπως Λονδίνο, Νέα Υόρκη, Αφρική και χώρες της Ασίας. Επισκέφθηκε μαγαζιά, πάρκα και πλατείες σε κάθε χώρα. Γνώρισε τις δύσκολες συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι κάποιων περιοχών όπως έλλειψη τροφής, καθαρού νερού κ.α. και τις συνήθεις άλλων και κατάλαβε πώς χρειάζεται να νοιαζόμαστε όλοι.

Άννα, Αφροδίτη

Ο κ. 2Π μας δίδαξε πως δεν πρέπει ποτέ να αγοράζουμε πράγματα που δε χρειαζόμαστε ούτε να σπαταλάμε όσα υπάρχουν στη γη μας.

Για κάποιους που δεν ξέρουν τι σημαίνει δύο Π : Παγκόσμιος Πολίτης.

Βασίλης, Ταξιάρχης

Δεχτήκαμε στην τάξη μας τον 2Π που σημαίνει «Παγκόσμιος Πολίτης». Αυτό το παιδί πήγε σε πολλά μέρη του κόσμου. Μου άρεσε όταν κατάλαβε στο κατάστημα ότι είχε πάρει πολλά παιχνίδια, τα οποία δεν τα χρειαζόταν. Μόλις κατάλαβε ότι κάνει υπερκατανάλωση, άφησε όλα τα παιχνίδια και πήρε μόνο ένα ραδιόφωνο.

Επίσης πήγε και σε άλλες χώρες που οι άνθρωποι δεν είχαν νερό και τότε άρχισε να καταλαβαίνει ότι κάνουμε πολλά λάθη.

Ελένη, Κωνσταντής

Στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής μάθαμε τι θα πει η φράση «Παγκόσμιος Πολίτης». Είδαμε ένα σχετικό βιντεάκι. Το βιντεάκι αυτό μας πέρασε πολλά χρήσιμα μηνύματα Συνειδητοποιήσαμε πως οι άνθρωποι κάποιων χωρών δεν έχουν ίσα δικαιώματα με εμάς. Αθώα παιδιά της ηλικίας μας αλλά και πολλοί ενήλικες εργάζονται σκληρά χωρίς δικαιώματα ενώ άλλοι άνθρωποι πλέον κάνουν υπερκατανάλωση σε πολλά αλλά και διαφορετικά πράγματα.

Αυτή η εμπειρία θα μας μείνει αξέχαστη.

Φαίη