Μπροστά στο Γυμνάσιο

Με τους μαθητές/τριες των ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξεων, στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, συζητήσαμε για την αποφοίτηση από το Δημοτικό Σχολείο.

Καταγράψαμε σκέψεις και συναισθήματα για όσα ζήσαμε, μάθαμε, κάναμε, μοιραστήκαμε στα έξι αυτά χρόνια.

Μιλήσαμε και για τους προβληματισμούς, τις αγωνίες μας για τις νέες προκλήσεις και εμπειρίες που μας περιμένουν.

Αγωνία, φόβος, ανησυχία, νέες καταστάσεις, απαιτήσεις, αλλαγές, εφηβεία…

Εντοπίσαμε στοιχεία που μπορεί να αποτελέσουν την ασπίδα μας και θα μας δυναμώσουν ώστε να αντιμετωπίσουμε όσα μας προβληματίζουν.

Καταλήξαμε ότι χρειάζεται να έχουμε συνέπεια, υπευθυνότητα, να παίρνουμε σωστές αποφάσεις, να αναζητάμε το σωστό και το δίκαιο, να συζητάμε με τους γονείς μας, να προσέχουμε τις παρέες μας, να μάθουμε να λέμε ΟΧΙ.