Συμμετοχή στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την εκπαίδευση

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξεων συμμετείχαν και φέτος στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2017 με θέμα «Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, 1 ΚΟΣΜΟΣ!»

Διάβασαν το παραμύθι, άκουσαν τα τραγούδια, συζήτησαν για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά πρόσφυγες σε όλον τον πλανήτη, ενημερώθηκαν από τις συνεντεύξεις των προσφύγων για τις δυσκολίες, τις προσδοκίες και τα όνειρά τους στη νέα πατρίδα. Ευαισθητοποιήθηκαν στο ζήτημα της προσφυγιάς, ένωσαν τις φωνές τους με άλλα παιδιά σε όλο τον κόσμο τραγουδώντας την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017 στις 11.00 το τραγούδι της δράσης «Θα είμαι πάντα εδώ».

Με τους χαρταετούς τους έστειλαν μηνύματα στους ηγέτες του κόσμου σχετικά με την ανάγκη για εκπαίδευση και κατοχύρωση του δικαιώματος πρόσβασης στην Εκπαίδευση για όλους.