13η Οκτωβρίου: Διεθνής Ημέρα Μείωσης των Επιπτώσεων των Φυσικών Καταστροφών

Στο Δημ. Σχ. Ισθμίας τη Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014 με αφορμή την Ημέρα Μείωσης των Επιπτώσεων των Φυσικών Καταστροφών και με σκοπό την ανάπτυξη αντισεισμικής συνείδησης και συμπεριφοράς σε μαθητές-εκπαιδευτικούς πραγματοποιήθηκε με επιτυχία άσκηση ετοιμότητας  για έκτακτη ανάγκη.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Σχολείου μας αρχικά συζήτησαν για το θέμα των φυσικών καταστροφών και τρόπους προστασίας κατά περίπτωση.

Σύμφωνα και με το προβλεπόμενο σχέδιο εκτάκτων αναγκών, στόχος της άσκησης είναι η ανάπτυξη αντισεισμικής συνείδησης και συμπεριφοράς σε εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Ειδικά για τη χώρα μας, η ευαισθητοποίηση, ενημέρωση και εκπαίδευση σε θέματα φυσικών καταστροφών και εκτάκτων αναγκών χρειάζεται να αποτελεί καθημερινή αναγκαιότητα.